1. NEDJELJA DOŠAŠĆA

 

Razmišljanje uz 1. nedjelju došašća

Draga braćo i sestre, Fiat!

Došašće je naše godišnje putovanje "s Kristom, u Kristu i po Kristu", prateći razdoblja Isusova života, prihvaćajući njegovu ljubav i djelo spasenja koje je prisutno i ulazi u naš život u svakom trenutku molitve, a osobito u slavljenju Euharistije.

Došašće nas priprema da prihvatimo milost Isusa Krista u spomen i u slavlju njegova rođenja. Božić je znak milosti, spasenja, milosrđa, praštanja i žarke ljubavi prema Isusu Kristu koji je došao i potpuno se darovao iz ljubavi prema nama. "Bog je tako ljubio svijet da je dao svoga jedinorođenoga Sina za nas". Bog uvijek ljubi svijet beskrajnom ljubavlju. Ljubi svoju Crkvu, ljubi svakoga od nas. Bog je ljubav – uvijek! Bog ne može biti drugo doli ljubav i milosrđe. To je poruka i istina koja daje svjetlo, spokojno pouzdanje i snagu našemu životu, u kakvoj god se situaciji nalazili.

Došašće je priprava za Božić, izraz je naše čežnje da nam Gospodin dođe u pomoć i spasi nas. To je naše kršćansko opredjeljenje: susresti Gospodina i ljubiti ga.

Ove nedjelje čitanja Božje Riječi na različite načine prikazuju Gospodinov dolazak.

Podsjećaju nas na Isusov dolazak u Betlehem, ali i potiču na razmišljanje o slavnom Isusovom dolasku na kraju vremena. To je prikazano apokaliptičkim jezikom, u skladu s literarnim stilom i senzibilitetom onoga vremena. No, nema mjesta bojazni jer ono što se naziva "krajem vremena" zapravo je slavni početak vječnog i konačnog Kristova kraljevstva. U njemu ćemo – njegovom milošću i milosrđem – i mi biti pozvani živjeti s njim u punini života i radosti za svu vječnost. Isus je došao i neprestano dolazi da nas spasi. Budnim i aktivnim životom trebamo surađivati na širenju Božjeg kraljevstva na zemlji i nastojati zaslužiti vječni život s Gospodinom.

U odlomku Knjige neba od 19. veljače 1927. godine Isus poziva Luisu da se bori, zajedno s njime, kako bi se Kraljevstvo Božje Volje konačno očitovalo na zemlji. Luisa se osjećala malenom i nesposobnom boriti se uz Isusa, posebice kad je čula glas koji je dopirao iz same svjetlosti i koji je govorio: "Ona je premalena, kako može pobijediti u ovoj borbi?"

Isus joj odgovara da će pobijediti upravo stoga što je malena , jer je sva snaga u malenosti. Pobijedi li Luisa, osvojit će kraljevstvo Božje Volje. Ne smije stati zato što je malena, jer joj Isus stavlja na raspolaganje svu snagu stvorenoga. Zajedno s Luisom sva stvorenja vojuju uz Isusa: nebesa, sunce, voda, vjetar i more čine sve kako bi potakli Isusa da preda Kraljevstvo Božjega Fiat (Božje Volje, op. prev.). Oni djeluju i na ljude, koristeći svoj utjecaj i snagu koju im je Bog dao, i potiču čovječanstvo da se preda i prizna Božju Volju. Ljudi trebaju dopustiti Božjoj Volji da djeluje, odričući se svoje, ljudske volje, na isti način na koji sve ostalo stvoreno očituje Volju kroz svoje postojanje. 

Želeći pobijediti, sve su se stvorene stvari postavile u bojni poredak, i vidjevši da se ljudska stvorenja opiru, želeći pobijediti silom (jer imaju snagu Volje koja ih oživljava i vlada nad njima), oružjem koje posjeduju ruše narode i gradove. Takva je moć u njima bila da im nitko nije mogao odoljeti. Luisa nije mogla pojmiti snagu i moć koju u sebi nose svi elementi. Da ih Božja Volja nije držala pod kontrolom, bitka bi bila tako žestoka da bi uništili zemlju.

Isus objašnjava da je snaga svega stvorenoga i  Luisina snaga. Ona pripada svima onima koji žele živjeti u Božjoj Volji. Njihova djela i stalne molitve za dolazak Kraljevstva Božjeg Fiat (Božje Volje, op. prev.) pozivaju cijelo stvorenje da se uključi u borbu.  Božja Volja, koja djeluje kroz Luisu, pokreće sva svoja djela i stavlja ih „u službu Kraljevstva“. Dakle, Božja  Volja koristi svu svoju moć i snagu kako bi osigurala pobjedu Kraljevstva Božje Volje među stvorenjima. Borba na koju je Luisa pozvana zaživjela je i pokrenuta upravo Božjom Voljom koja ima neodoljivu i dostatnu snagu za pobjedu. Boriti se za Kraljevstvo Božjega Fiat najsvetija je borba koja postoji. To je napravednija i najispravnija bitka koja  se može vojevati.

Borba za osvajanje kraljevstva Vrhovnog Fiat (Božje Volje, op. prev.) jest najsvetija borba koja može postojati. To je najpravednija bitka koja se može voditi. Sama Božja Volja je, kao što je u Stvaranju sve stvorila, započela ovu bitku i predat će se kada potpuno pobijedi.

U svim situacijama života koje se mogu dogoditi, Božja nam Riječ donosi ovu veliku poruku mira i nade: Gospodin je tu, Gospodin je s nama i spašava nas. "Kad se sve to stane zbivati, uspravite se i podignite glave jer se približuje vaše otkupljenje."

Srednjovjekovni je mentalitet obilovao  posebnom maštom o tim stvarima. Međutim, na početku kršćani nisu zamišljali kraj vremena sa strahom i dramatičnim slikama. Tako ne bi trebalo ni danas. Gospodin nas poziva da se ne bojimo jer je učinio sve da postanemo njegova djeca. Bog nam daje svoju milost i želi nas uvesti u vječno spasenje. Stoga nas poziva da živimo lijep i odgovoran kršćanski život - u vjeri, molitvi i ljubavi. Poziva nas: "pazite da vam srca ne otežaju u proždrljivosti, pijanstvu i u životnim brigama". Poziva nas da „bdijemo i molimo u svako doba“ kako bismo umakli zlu i otvorili se Gospodnjoj milosti.

Apostol Pavao uči nas moliti Gospodina da rastemo i obilujemo  ljubavlju jedni prema drugima i prema svima, da naša srca budu čvrsta i besprijekorna u svetosti i da nastojimo ugoditi Gospodinu. To je najljepši način kako živjeti svakodnevicu i pripremiti se za susret s Gospodinom.

U konkretnim životnim situacijama često nailazimo na  poteškoće, brige i patnje. Problemi svijeta nas plaše. Moramo se ohrabriti: Gospodin nas nikada ne napušta! On je uvijek uz nas, dolazi nam pomoći i spasiti nas. Budimo sposobni i u najtežim trenucima s vjerom reći: "Uspravite se i podignite glave, jer se približuje vaše otkupljenje.". Tako ćemo iskusiti da Gospodin uvijek ispunjava svoja obećanja.  

don Marco 
Udruga Luisa Piccarreta (Corato)